logotyp

Akce školy

ZAHRADNÍ SLAVNOST 2024

Ve středu 19. června se na zahradě naší základní školy konala již tradiční Zahradní slavnost, na kterou jsme pozvali současné i bývalé žáky, jejich rodiče, prarodiče a všechny příznivce školy.

Během slavnosti se představily různé třídy se svými krátkými vystoupeními, která zahrnovala písničky, taneční čísla i hru na flétničky. Všechny děti si zasloužily obrovský potlesk za svůj výkon a odvahu.

Kromě kulturního programu bylo zajištěno také pestré občerstvení. Rádi bychom poděkovali všem, kteří se na přípravě občerstvení podíleli, a také těm, kteří si přinesli své vlastní kelímky v rámci naší snahy o ochranu životního prostředí.

Díky dobrému počasí jsme nemuseli měnit místo konání a celá akce proběhla na zahradě školy. Atmosféra byla radostná a plná pohody.

Všem návštěvníkům děkujeme za účast a těšíme se na další společné akce. Věříme, že si všichni odnesli příjemné zážitky a že se opět brzy setkáme.

Turnaj Mc Donald´s Cup 2024 – postup do krajského finále

Turnaj Mc Donald´s Cup 2024 – postup do krajského finále

Dne 29.4.2024 se na hřišti ABC Braník hrálo kvalifikační kolo na Krajské finále Prahy, kde bylo 16 nejlepších týmů ze základních škol z Prahy a mezi nimi i ZŠ Dolní Chabry. Za základní školu hráli z našeho fotbalového klubu SK Dolní Chabry – Mikuláš Roubal, Matyáš Macek, Matyáš Graca, Matěj Čulík, Daniel Pilař, Jan Galdun, z FK Admira – Lukáš Hrodek, Lukáš Jaržabek a z AC Sparta Praha – Eliáš Aouichaui.

Skupiny byly čtyři po čtyřech týmech. Z každé skupiny postupovaly dva týmy. My jsme byli ve skupině B ve složení ZŠ Dolní Chabry, ZŠ Truhlářská, ZŠ K Milíčovu a ZŠ V Rybníčkách. V prvním zápase jsme nastoupili proti ZŠ K Milíčovu, která nás porazila 6:0. Po porážce jsme nastoupili do druhého zápasu s hlavami vztyčenými proti ZŠ V Rybníčkách, kterou jsme porazili 3:1. Ve třetím posledním utkání se ZŠ Truhlářská jsme ji po napínavém a divokém průběhu zápasu porazili 5:4 a tím si zajistili postup na Krajské finálové kolo Prahy, které se bude konat 21.5. opět na Braníku. Tak nám držte palce. Na kluky jsem moc pyšný a jsem rád, že tu máme tak sportovně zapálené děti.

S pozdravem trenér Michal Roubal – SK Dolní Chabry

Turnaj Mc Donald´s Cup 2024 – kategorie B

Turnaj Mc Donald´s Cup 2024 – kategorie B

I ve čtvrtek 11.4.2024 náš školní výběr fotbalistů zavítal na umělou trávu FK Admira v Kobylisích, kde jsme se zúčastnili oblastního kola Mc Donald s Cup Prahy 8, tentokrát v kategorii B, 4-5 třída. Turnaje se zúčastnilo 16 škol z Prahy 8 a náš tým tvořili Tomáš Foit, Milan Volšický, Daniel Jílek, Marek Ondráček, Sebastián Kubálek, Adam Kralert, Kryštof Přenosil, Matěj Dvořák, Jakub Englich a Antonín Gvoždík.  Turnaj rozdělen na dvě části, vítězství ve čtvrtek zaručovalo postup do pátečního semifinále.
Klukům pod vedením trenéra Michala Bednáře z SK Dolní Chabry byla přiřazena skupina C, kde proti sobě nastoupili kluci ze ZŠ Lyčkovo náměstí, ZŠ Dolákova a ZŠ Libčická. Díky dvěma remízám a vítězství 3:1 nad ZŠ Libčická jsme se dostali z prvního místa do semifinále. Radost kluků byla nepopsatelná, navíc počasí bylo nádherné a touha bojovat o finále byla ještě silnější.
Druhý den 12.4. jsme se opět ve stejném složení sešli na nedalekém hřišti FK Admira, kde se celkem 8 nejlepších týmů Prahy 8 v kategorii B utkalo o postup do kvalifikace krajského finále Prahy. Tentokrát nám byla přiřazena skupina A, kde jsme nastoupili proti ZŠ Bohumila Hrabala, ZŠ Ďáblice a ZŠ Glowatského.  Hned v úvodním utkání jsme se utkali s ZŠ Ďáblice a díky naší neuvěřitelně vedené hře jsme je porazili 1:0. Přestože jsme se jako tým statečně snažili, nedokázali jsme už vyhrát další zápas. Ve vyřazovacím kole jsme předvedli skvělé zákroky, nicméně postup do dalšího kola se nekonal a naše cesta v tomto turnaji skončila. Bohužel, takový je fotbal.
Musím však vřele pochválit kluky za jejich obrovské nasazení, bojovnost a snahu o každý balón. Také si zaslouží uznání za skvělé 6. místo, kterého dosáhli. Může nás navíc těšit, že jsme jako jediní porazili pozdějšího absolutního vítěze z Ďáblic. Děkuji skvělému trenérovi Michalovi Bednářovi za vedení celého týmu, a Liborovi Jílkovi za obrovskou pomoc při utkání. Díky patří i paní ředitelce, panu Mgr. Hermannovskému, paní Mgr. Suchánkové za pomoc se zajištěním turnaje, a hlavně rodičům za obrovskou podporu během celého turnaje. Jsem přesvědčena, že i přes porážku a pár závěrečných slziček to byla nakonec obrovská zkušenost pro kluky a turnaj si užili.
Pojďme se těšit na další ročník Mc Donal's Cupu v roce 2025!
Dana Ondráčková

Turnaj Mc Donald´s Cup 2024 – kategorie A

Turnaj Mc Donald´s Cup 2024 – kategorie A

V pondělí 8. dubna 2024 se náš školní výběr fotbalistů zúčastnil oblastního kola turnaje Mc Donald´s Cup Prahy 8, který se konal na hřišti FK Admira UMT v Kobylisích. Turnaje se zúčastnilo 13 družstev v kategorii A 1.- 3. třída. Náš tým ve složení Daniel Pilař, Lukáš Jeržábek, Matyáš Ondráček, Matyáš Graca, Matyáš Macek, Jan Galdun, Lukáš Hrodek, Mikuláš Roubal, Matěj Čulík a Eliáš Auoichaoui postoupil ze základní skupiny na druhém místě a přes semifinále se skvěle probojoval do závěrečného finále celého turnaje. Finálový zápas proti ZŠ Ďáblice byl plný emocí a krásných zákroků. Kluci vložili do zápasu veškerou svou energii.
Pod vedením trenéra Michala Roubala z SK Dolní Chabry zaslouženě vyhráli 2:1 a z turnaje si kromě poháru a medaile odvezli i spoustu nezapomenutelných zážitků, a to nejdůležitější – postup do "Kvalifikace Krajského finále Prahy", které se odehraje 29. 4. na hřišti ABC Braník.
Děkujeme tímto paní ředitelce ZŠ, Mgr. Suchánkové a Mgr. Hermanovskému za pomoc s realizací turnaje, SK Dolní Chabry za zapůjčení dresů a Michalovi Roubalovi za trenérské vedení celého školního týmu. Díky, Michale.

Držte nám palce 29.4.!
Dana Ondráčková 

Návštěvy Studia Y

V úterý 27.února 2024 navštíví žáci sedmých ročníků Studio Y - divadelní představení "Až opadá listí z dubu", které je nastudované podle předlohy stejnojmenné pohádky z knihy Fimfárum Jana Wericha.
Již druhým rokem navštěvují naši žáci druhého stupně Studio Y, které se věnuje v posledních letech mimo jiné také představením pro mládež.
V letošním školním roce jsme již navštívili přestavení "Hudbajky"a v dubnu nás čeká také divadelní představení pro 8. a 9. ročníky - Sen noci svatojánské.

Letošní Pražské poetické setkání

Letošní Pražské poetické setkání

Také letos se sešli žáci naší základní školy v Chaberském dvoře u příležitosti školního kola recitační přehlídky Pražské poetické setkání. Letos se školní kolo konalo mimořádně v dřívějším termínu, 9. února, ještě před jarními prázdninami.

Během příjemného dopoledne jsme si poslechli hezký výběr básniček i prozaických textů klasiků i současných moderních autorů. Letos zazněly verše Jaroslava Seiferta, K. J. Erbena, Františka Hrubína, Josefa Kainara, Václava Hraběte, Jiřího Žáčka, Emanuela Frynty, Miloše Kratochvíla, Jana Skácela, Daniely Fišerové, Vladimira Vysockého, texty Karla Čapka, Miloše Macourka, Roberta Fulghuma a dalších autorů.
Děti se představily ve 4 kategoriích. Zvláštní kategorii tvořili naši prvňáčci. Ti zatím nemohou postoupit do obvodního kola.  Obdiv a pochvalu si zasluhují všichni, kteří se zúčastnili a přišli mezi nás. Těší nás stále velký zájem dětí z prvního stupně o recitaci. A také to, že si také žáci druhého stupně k pěkným básničkám i prozaickým textům umí najít cestu.

Na všechny účinkující čekaly pro vzpomínku pamětní listy a také sladké odměny. Budeme se těšit na poetické setkání zase v příštím školním roce. Někteří se ovšem ještě letos s přehlídkou neloučí, byli totiž za svůj přednes porotou vybráni a postupují do obvodního kola, které se bude konat v DDM Spirála 14. a 15. března. Tímto jim gratulujeme a přejeme jim hodně štěstí.

Postupující žáci do obvodního kola:

1.kategorie (2. a 3. třídy)

Sára Krulišová (2.B) - s postupem

Metoděj Brožek (3.C) - s postupem

Jiří Sedliak (3.C) – náhradník

2. kategorie (4. a 5. třídy)

Sofie Lapcová (4.A) – s postupem

Evelína Malá (5.A) – s postupem

Barbora Svobodová (5.B) – náhradník

 3. kategorie (6. a 7. třídy)

bez postupujících

4. kategorie (8. a 9. třídy)

Isabella Plešingerová (8.A) – s postupem

Kryštof Hricsina (8.B) – s postupem

Karolína Procházková (8.A) – náhradník                                                                                                  

Multimediální koncert Orbis Pictus

Multimediální koncert Orbis PictusV pondělí 22. ledna 2024 navštívili žáci 7. - 9. ročníků multimediální koncert Orbis Pictus v KD Krakov. 
Koncert pop-rockového zpěváka Jara Gaža a jeho doprovodného klávesisty byl doprovázen videoklipy, barevnými obrazy a  fotografiemi promítanými na plátně a laserovými efekty. Hodinovým koncertem provázel sám zpěvák. Mezi jednotlivými skladbami upozorňoval žáky na různá aktuální témata - na ekologické problémy, třídění odpadu, varoval je před šikanou a  nebezpečím drog. Atmosféra koncertu byla příjemná, umocněná rozsvícenými mobilními telefony při některých písničkách. Koncert jsme si užili, někteří si dokonce zatančili a také si se zpěvákem společně zazpívali. 

Anglie - květen 2023

V rámci projektových dní vyjela skupina 50 žáků na týden do Anglie. Pobyt si všichni užili a od nás si zaslouží velkou pochvalu, protože naši školu svýcm chováním vzorně reprezentovali:-)
Výjezd do Anglie 2023 Výjezd do Anglie 2023 Výjezd do Anglie 202 Výjezd do Anglie 202 Výjezd do Anglie 202 Výjezd do Anglie 202 Výjezd do Anglie 202 Výjezd do Anglie 202 Výjezd do Anglie 202 Výjezd do Anglie 202 Výjezd do Anglie 202 Výjezd do Anglie 202 Výjezd do Anglie 202 Výjezd do Anglie 202 Výjezd do Anglie 202 Výjezd do Anglie 202 Výjezd do Anglie 2023 Výjezd do Anglie 2023 Výjezd do Anglie 2023

Pražské poetické setkání v Chaberském dvoře

09.03. 2023
Pražské poetické setkání v Chaberském dvoře

Po roce se ve středu 22. února 2023 jako již tradičně konalo v Chaberském dvoře školní kolo recitační přehlídky Pražské poetické setkání. Tentokrát se sešlo 60 žáků, kteří postoupili z třídních kol. Příjemné dopoledne zahájili naši prvňáčci a Míša Marková ze 6.A se svou vlastní básničkou „Škola“.
Po tomto milém zahájení již žáci vystupovali ve čtyřech kategoriích, z nichž mohli postoupit do obvodního kola. Slyšeli jsme mnoho hezkých básní a textů od českých i světových autorů v podání žáčků z prvního stupně i jejich starších kamarádů z vyšších ročníků. V krásných prostorách Chaberského dvora si děti opět jako každý rok mohly vyzkoušet své vystoupení na pódiu, překonat trému a získat další zkušenost z vystoupení před publikem. Jsme rádi, že se recitace zúčastnili také naši deváťáci, kteří mají před přijímacími zkouškami, i přesto mezi nás přišli a potěšili nás svými hezkými básněmi.
Nakonec na všechny učinkující čekala sladká odměna a také pamětní list. Blahopřejeme postupujícím žákům do obvodního kola, které se konalo 2. a 3. března v DDM Spirála, Praha 8.

Do obvodního kola postoupili:
2. kategorie – Evelínka Malá, 4.A
3. kategorie – Isabella Plešingerová, 7.A
                      Kryštof Hricsina, 7.B
4. kategorie – Vesna Šupichová, 9.A
                      Bea Kloučková, 9.A

Děkujeme těm, kteří nám ochotně a opakovaně umožňují pořádat akce v tomto příjemném a krásném prostředí.

Porota školního kola PPS

Olympiáda v českém jazyce

I v letošním školním roce se naši osmáci a deváťáci zúčastnili Olympiády v českém jazyce. Školní kolo se konalo v prosinci. Na 1.místě se umístila Šárka Křapková z 8.A,  2. místo obsadila Vesna Šupichová z 9.A a třetí místo patří Leoně Vaňkové také ze třídy 9.A. Okresní kolo se bude konat 4.dubna 2023 v DDM Spirála.
Přejeme hodně štěstí.

Zahradní slavnost

Zahradní slavnost

Po delší pauze se měli opět možnost sejít žáci, učitelé, rodiče, prarodiče a další příznivci školy na zahradní slavnosti. Děti si se svými p. učitelkami připravily opravdu krásná vystoupení a také skvělé dobroty a nápoje. Tolik různých druhů občerstvení snad na slavnosti nikdy nebylo. Zajímavým zpestřením odpoledne bylo malování na obličej, při kterém děvčata předvedla své výtvarné nadání, dále pletení věnečků do vlasů a skládání origami za pomoci maminky a také stánek s pokusy. Poděkování patří všem žákům, učitelům a rodičům, kteří se podíleli na naší akci.

Počasí nám naštěstí letos přálo, takže i když nám bylo chvílemi horko, mohli jsme se po celou dobu slavnosti občerstvovat a chladit zmrzlinou, nanuky, rodiče také ledovou kávou ve stínu naší krásné školní zahrady.Usmívající se

Pražské poetické setkání 2022 v Chaberském dvoře

Dne 23.2. jsme se sešli jako téměř každý rok na školním kole recitační přehlídky Pražské poetické setkání v Chaberském dvoře. Loni se kvůli epidemii nemohlo konat, ale letos se nám příjemné dopoledne s básničkami a texty opravdu vydařilo. Všichni učinkující byli moc šikovní. Prvňáčci přišli v hojném počtu a překvapili nás všechny velmi krásnými básničkami a svou statečností vystoupit na velkém pódiu před plným sálem starších kamarádů a před porotou. Klobouk dolů před nimi.
A zájem o recitaci nás potěšil také mezi těmi staršími. Výběr básniček a textů byl opravdu tentokrát velmi zajímavý a všichni jsme se hezky bavili. Dopoledne nám uteklo jako voda a vraceli jsme se s dobrou náladou do školy. Opět nás neminula sladká odměna a postupujícím žákům moc držíme palce do obvodního kola, které právě dnes a zítra probíhá. Hodně štěstí.Usmívající se
Do obvodního kola postupují:

1.kategorie (2. a 3. třídy)
Evelína Malá
Tadeáš Pištora
Eliška Charvátová

 2. kategorie (4. a 5. třídy)
Apolenka Gvoždíková
Terezka Paulfrancová
Toník Drew

3. kategorie (6. a 7. třídy)
Isabela Plešingerová
Kryštof Hriczina
Nela Dosoudilová

 4. kategorie (8. a 9. třídy)
Vesna Šupichová
Amálie Masopustová
Tereza Přibylová
Olympiáda v českém jazyce 2020/2021

Olympiády z českého jazyka se zúčastnilo 14 žáků. Výsledky prvních 7 byly velmi vyrovnanéUsmívající se.

1. - 2. místo   Ema Liemannová
                      Anežka Ludvíková
3. místo         Tereza Matoušková 
Gratulujeme.

Pražské poetické setkání 2019

Letos jsme se sešli v Chaberském dvoře 1. března na školním kole recitační přehlídky Pražské poetické setkání. Dopoledne s básničkami a texty bylo opět velmi příjemné, vyslechli jsme básně známých českých i zahraničních autorů.
Po dopoledni s poezií si všechny děti odnesly pamětní listy a tradičně sladkou odměnu.
Do obvodního kola postoupilo 6 dětí z prvního stupně a 2 žákyně z 2. stupně.
1. kategorie - Isabella Plešingerová
                     Hynek Rejka
                     Vítek Přibyl
2. kategorie - Eliška Tašková
                     Julie Maříková
                     Amálie Masopustová
3. kategorie - Lucie Brožková
4. kategorie - Adéla Horáčková
Blahopřejeme!Usmívající se

Projekty 2018 pro žáky 5. - 9. tříd (2. - 4. 5. 2018 + 9. 5. prezentace)

Milí žáci,
v nabídce je pro tento rok jedenáct tematicky různorodých projektů, ze kterých můžete vybírat. Záleží jen na vás, který projekt vás zaujme a vy si jej zvolíte. Zápis do projektů probíhá od úterý 3. 4. do pátku 6. 4. 2018 přímo u učitelů, kteří vedou vybraný projekt. Zapsat se můžete pouze do jednoho z projektů!!! Zároveň platí, že každý žák se musí do některého z projektů zapsat!!! Pořadí zápisu žáků do projektu nerozhoduje o zařazení do daného projektu – v průběhu zápisu budou zapsáni všichni zájemci. V každém projektu vás bude pracovat max. 16, v projektech č. 4, 10 a 11 je max. počet účastníků 29. V případě, že v některém projektu bude zapsáno více zájemců, než je v projektu míst, rozhodne los.
Informační schůzka, na které budete seznámeni s průběhem jednotlivých dní, s místem a časem setkání, s potřebnými pomůckami a s přesnou výší vybírané částky na jednotlivé akce, proběhne v druhé polovině dubna.

Velikonoční turnaj ve stolním tenise 2018

Velikonoční turnaj ve stolním tenise 2018V pátek 23. 3. 2018 se uskutečnil již 24. ročník velikonočního turnaje ve stolním tenise, který pro žáky naší školy a další Chaberáky pořáda TJ ZŠ Chabry. Turnaje se zúčastnilo více než 40 sportovců, kteří se utkali ve čtyřech kategoriích. Děkujeme všem účastníkům i rozhodčím za jejich sportovní výkony a vítězům blahopřejeme. Fotky najdete zde.

Pražské poetické setkání 2018

Pražské poetické setkání 2018

Letošní kolo recitační přehlídky Pražské poetické setkání se konalo 2. března 2018 v Chaberském dvoře. Sešlo se téměř 60 dětí z prvních až devátých tříd naší základní školy.
V porotě jsme tentokrát přivítali milého hosta -  pana Jaroslava Šnercha, básníka, který již podruhé navštívil školní kolo naší poetické přehlídky. Bylo milé, že si pan Šnerch udělal čas a přišel mezi nás.
Dopoledne s poezií bylo zajímavé a inspirativní, slyšeli jsme mnoho krásných textů a básniček.
V letošním roce se těšily největší oblibě básně Jaroslava Seiferta a Jiřího Žáčka. A velmi originální a vtipné bylo vystoupení Julinky Maříkové ze 4. A, která přednesla úryvek z knihy Ireny Douskové Hrdý Budžes a svým pojetím publikum příjemně pobavila. Milým překvapením bylo i vystoupení osmáka Matyáše Kožíška, jenž se svým textem Štěně od Kateřiny Lužné také sklidil velký potlesk.
Naši nejmenší, prvňáčci, si vyzkoušeli, jaké je to vlastně na pódiu. I když možná měli někteří trochu strach, tak nakonec své básničky moc hezky a bez chybičky zarecitovali. Nemohou zatím ještě postoupit do dalšího kola, ale byla to pro ně velká zkouška pro příští ročník Pražského poetického setkání.
Příjemné dopoledne jsme zakončili předáním pamětních listů, sladkých odměn a vyhlášením postupujících žáků do obvodního kola.

Do obvodního kola postupují tito žáci:Usmívající se

1. kategorie
Eliška Tašková – 3. C; Vítek Přibyl – 2. A
2. kategorie
Julie Maříková – 4. A; Jan Jiřík – 5. B
3. kategorie
Madina Tagirova – 7. A; Hana Benková – 7. A
4. kategorie
Adéla Soukupová – 9. A; Matyáš Kožíšek – 8. B

Postupujícím žákům gratulujeme a přejeme jim hodně štěstí v obvodních kolech, která je čekají 19. a 20. března 2018 v DDM Přemyšlenská.

Fotoalbum z akcí naší školy

Fotoalbum akcí naší základní školy je k dispozici na těchto stránkách:

http://zs-dolni-chabry.rajce.idnes.cz/

Geologická olympiáda

Již druhým rokem se naše škola zúčastnila Geologické olympiády,  kterou pořádá Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity. Školního kola se zúčastnilo deset žáků ze 7. - 9. ročníku. První tři místa obsadili: 1. Karel Špaček, 2. Karel Kraus, 3. Jakub Michálek. Karel Špaček se v celkovém hodnocení všech školních kol umístil dokonce na 2. - 4. místě v celé republice. V obvodním kole, které také již proběhlo, skončili na stupních vítězů téměř shodní úspěšní řešitelé v pozměněném pořadí: zvítězil Karel Kraus, 2. byl Jakub Michálek a na 3. místě se stejným počtem bodů Karel Špaček a Helena Dvořáková.
Všech deset účastníků školního i obvodního kola postupuje vzhledem k výborným výsledkům do krajského kola, které se bude konat 9. dubna v sídle České geologické služby.

 

Úspěch "finančních poradců" z chaberské školy

Výběr našich deváťáků ve složení Terka Vozanková, Dan Vilímek, Kuba Karban, Maty Urbánek, Kuba Fiala a Kuba Závěrka se zúčastnil dalšího ročníku Finančního mistrovství ČR. V konkurenci 168 jednotlivců a 28 základních a středních škol z celé republiky se naši žáci umístili na krásném 5. místě. Děkujeme za úspěšnou reprezentaci školy a přejeme mnoho dalších (nejen finančních) úspěchů.

ÚČASTNÍCI fINANČNÍHO MISTROVSTVÍ ČR ÚČASTNÍCI fINANČNÍHO MISTROVSTVÍ ČR ÚČASTNÍCI fINANČNÍHO MISTROVSTVÍ ČR

Dopoledne s poezií

Dopoledne s poezií

Jak se již stalo tradicí, i letošní školní kolo recitační přehlídky Pražské poetické setkání se konalo v Chaberském dvoře. Během příjemného dopoledne se střídaly básně a texty klasiků i současných moderních autorů. Zazněly verše Jaroslava Seiferta, K. J. Erbena, Františka Hrubína, Emanuela Frynty, Pavla Šruta, Jiřího Žáčka, Jana Skácela, Táni Fischerové, Zdeňka Svěráka, Jiřího Suchého a dalších autorů.
Při organizaci pomohli žáci deváté třídy, kteří se v průběhu dopoledne starali o své mladší kamarády a také o fotodokumentaci. Někteří z nich zároveň také recitovali. Pochvala patří nejen jim a ostatním účinkujícím, ale především našim statečným prvňáčkům, kteří poprvé stáli na divadelním pódiu. Hezké dopoledne jsme si užili a všichni odcházeli odměněni a s úsměvem.


Krajské kolo geologické olympiády

Dne 3. 4. proběhlo krajské kolo geologické olympiády. Žáci psali test a poznávali 50minerálů, hornin a zkamenělin. Praha a Středočeský kraj byly sloučeny a naši žáci se umístili na těchto místech:
Karel Kraus - 12. místo
Matěj Horn - 21. místo
David Staněk - 29. místo
Adéla Horáčková - 30. místo
Barbora Rychtecká - 31. místo
Matyáš Kožíšek - 32. místo
Gratulujeme!

Chaberáci v proudu

Chaberáci, tak si říkali čtyři kluci z naší školy, kteří se 20. října zúčastnili soutěže "Matematický proud".
Jak se jim dařilo? Při vší skromnosti, výborně. Získali čtvrté místo. Soutěžilo celkem patnáct pražských škol.
Bylo to utkání mezi prvostupňovými družstvy. Soutěžící čtyřčlenné týmy řešily postupně sérii matematických a logických úloh. Za správná řešení získávaly body a také karty potřebné ke strategické hře. Celkové hodnocení bylo pak součtem bodů získaných za vyřešené úlohy a bodů získaných ve hře. Michal Mlynár, Jan Zemánek,Jakub Petr Staněk a Antonín Pištora bojovali s nelehkými soupeři a uspěli skvěle. Díky za to. Fotky zde

Dětský den 2016

Dětský den 2016Ve středu 1.6.2016 oslavili žáci 1. až 3. tříd spolu s dětmi z chaberských mateřských škol dětský den sportováním na školním hřišti. Jednotlivé disciplíny si pro ně tentokrát připravili páťáci, kteří všem sportovcům ochotně pomáhali.
Za organizaci jim patří velký dík!!!

Za hudbou do Národního domu

I v letošním roce jsme se mohli setkat s hudbou během koncertů v Národním domě.
Letos jsme zahájili sezónu úspěšnou loňskou novinkou. Čekala nás revivalová skupina Beatles.The Beatles Revival Band - jedna z nejúspěšnějších evropských revivalových skupin.
Kromě prima atmosféry koncertu a poslechu těch nej hitů skupiny Beatles už také víme, co znamená v hudbě slovo revival a že je hodně skupin a zpěváků, kteří mají své napodobitele. Tak to bylo i na tomto koncertě. Písničky, hlasová podobnost členů skupiny, stylové oblečení, stylové účesy všech čtyř muzikantů nás zavedly do doby před padesáti lety, kdy se Beatles stali miláčky hudebního publika. I další koncerty byly zajímavé. Další novinkou byl koncert rokenrolové skupiny The Fireballs, který byl věnován 80. výroční narození krále rokenrolu Elvise Presleyho. Nesmíme zapomenout také na „Slavné swingové duety“ koncert plný slavných swingových duetů. Těm starším z nás připomněl ty hudební styly, o kterých si povídáme v hodinách hudební výchovy – jazz a swing. Kromě novinek jsme tradičně navštívili v předvánočním čase koncert vánočních a novoročních koled Coro piccolo.

Šesťáci a sedmáci si minulý týden vyrazili na jeden z letošních posledních koncertů. Koncert Tam-tam orchestra – hudba bicích nástrojů stejně jako v minulých letech nezklamal. Exotické nástroje a rytmy totiž nenechají jen tak někoho v klidu.Usmívající se 

 

 

DO TEREZÍNA ZA SMUTNÝMI DĚJINAMI 20. STOLETÍ

DO TEREZÍNA ZA SMUTNÝMI DĚJINAMI 20. STOLETÍ

V pátek 12. února se žáci 8. a 9. ročníku vypravili do Terezína, aby se v ulicích bývalého ghetta a za hradbami terezínské Malé pevnosti pokusili o nemožné – vžít se do tisíců nevinných lidí, kteří zde po různě dlouhou dobu v otřesných podmínkách přežívali. Žáci neodjížděli do Terezína nepřipraveni. Již před odjezdem se v rámci projektu Holocaust začali podrobně seznamovat s touto problematikou. Expozice Muzea ghetta, procházka po Terezíně ke krematoriu a židovskému hřbitovu se zastávkou u slepé koleje, tiše připomínající osudy vězněných lidí, a závěrečná prohlídka Malé pevnosti jim ale zajisté pomohly dokreslit představu o hrůzách holocaustu. Slovy našich žáků: „V těch podmínkách, co žili, by z nás nepřežil ani jeden.“, „Nemůžu pochopit, jak takové věci vůbec někdo mohl dělat.“, „Holocaust, hrozivá a odporná část ne tak dávné historie. Poučme se, aby se historie již neopakovala!“

Fotky

Matematická soutěž Pangea

Matematická soutěž PangeaDne 17.2. 2016 proběhlo školní kolo mezinárodní matematické soutěže Pangea. Školní jídelnu zaplnili žáci od 4. do 9. třídy a pustili se do řešení úkolů. Úspěšným řešitelům blahopřejeme!

Výlet druhých tříd do Přerova

Výlet druhých tříd do PřerovaNáš výlet by se mohl jmenovat "dva v jednom". Zajeli jsme se totiž podívat do skanzenu v Přerově nad Labem, ale to nám nestačilo. Po cestě jsme se také zastavili ve svíčkárně v Šestajovicích. Vyzkoušeli jsme si výrobu svíček, nakoupili spoustu dárečků a pozdravili jsme malou zvířecí farmu. Myslíte, že to nejde všechno zvládnout během jednoho dne? Tak to se tedy podívejte, že my jsme to zvládli hravě. Mrkající Vaši druháci Fotky zde

17. listopad s pamětníky

17. listopad s pamětníky

Ve středu 18. listopadu, den po státním svátku připomínajícím boj studentů za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva, se žáci 9. třídy vypravili do sálu kina Bio Oko odhalit původ tohoto svátku. Program pro žáky připravila společnost Živá paměť, která má za cíl shromažďovat fotografie a osobní výpovědi osob pronásledovaných během 2. světové války. Žáci měli možnost zhlédnout dokument s názvem Zvláštní akce studenti zachycující listopadové události roku 1939 a následně se zapojit do diskuze s jedním z pamětníků a s tvůrci dokumentu. Celý pořad tak žákům nabídl mnohem osobnější pohled na dějiny, než jaký zažívají ve školních lavicích při hodinách dějepisu.

ŠKOLNÍ ČASOPIS

ŠKOLNÍ ČASOPIS
Milí čtenáři a příznivci našeho školního časopisu. Právě vyšlo poslední číslo letošního školního roku, přejeme vám všem krásné a pohodové prázdniny a těšíme se na setkání nad stránkami Twistu v dalším školním roce.


Právě vyšlo poslední číslo tohoto školního roku:

Piráti z 1.A a 1.B na lodi

Piráti z 1.A a 1.B na lodiTentokrát jsme vypluli na skutečnou řeku!!!
Vltava nás nesla z Dvořákova nábřeží až pod Karlův most a zpět. Počasí nezklamalo, na palubě bylo veselo, pokřikovali jsme na kdekoho a kdeco - sílu pirátských hlasivek jsme zkoušeli hlavně pod mosty. Žízeň jsme hasili pravým pirátským mokem-malinovkou. Ještě bychom bývali chtěli plout dál... Piráti Foto zde

Škola v přírodě 1.A a 1.B - Na pirátské vlně

Škola v přírodě 1.A a 1.B - Na pirátské vlněVypluli jsme z domovského přístavu Dolní Chabry a ocitli se na rozbouřeném moři. Naší nadějí byl opuštěný ostrov Lumka. Krajina byla přívětivá, počasí rozpačité, domorodci milí a civilizací nezkažení. Jídlo, které nám poskytli, bylo výborné. Užili jsme si spoustu legrace, pirátských her a soutěží. Naším velkým překvapením byl pak objevený poklad. Snad se zde skrývají i další překvapení. Těšíme se, že za rok připlujeme zase. Piráti Fotky zde

MATEMATICKÝ KLOKAN 2015

Letos se žáci naší školy opět zúčastnili mezinárodní soutěže Matematický klokan. Tato soutěž vznikla v osmdesátých letech v Austrálii a v současné době je jednou z velmi oblíbených matematických soutěží ve světovém měřítku. Více než 80 chaberských žáků si mohlo poměřit svoje logické a matematické schopnosti s okolním světem.
Dovolujeme si poblahopřát vítězům školního kola v jednotlivých kategoriích.
Katerorie KLOKÁNEK - Matyáš KRÁL (5.A)
Kategorie BENJAMIN - Jakub KARBAN (7.B)
Kategorie KADET - Adéla MEJDROVÁ (8.)

Letošní setkání s poezií v Chaberském dvoře

23.02. 2015
Letošní setkání s poezií v Chaberském dvoře

I v letošním školním roce se školní kolo Pražského poetického setkání konalo v Chaberském dvoře.V krásném a útulném sále si mohli všichni žáčci a žáci opět vyzkoušet, jaké to je vystoupit na jevišti.Poetické dopoledne uvedli naši deváťáci svým pásmem, které věnovali 115. výročí narození velkého českého básníka Jiřího Wolkera. Terka, Adéla, Alex a Vasyl připomněli krátký život tohoto nadaného básníka, zazněly jeho známé básně - Poštovní schránka, Pokora, Světlušky aj.
Potom jsme si poslechli básničky různých autorů, Jana Nerudy, K. J. Erbena, J. V. Sládka, Jaroslava Seiferta, Pavla Šruta, Jiřího Suchého, Jana Skácela, Václava Hraběte, Jiřího Žáčka, Jana Kratochvíla a dalších autorů. Porota měla těžký úkol vybrat několik postupujících recitátorů do oblastního kola. Postupující žáci :

1. kategorie (2.,3. třídy) 
Štěpán Knobloch s básní Jana Vodňanského  „Moje tužka ušatá“
Ríša Rezek s básničkou Miloše Kratochvíla „Čtyři kočky“
Kristýna Husáková s básní Ladislava Dvořáka „Hravý pes“

2. kategorie (4., 5. třídy)
Jakub Michálek s básní „Leden“ od Miroslava Floriana
Anička Mrňavá s básní Miloše Kratochvíla „Zlatá rybka“

3. kategorie (6., 7. třídy)
Anna Dvořáková s textem Daniely Fischerové „ Zrcadlo pravdy a soucitu"
Lenka Setnická s básní Jana Skácela „ Uspávanka s Hokusajem“
Všem postupujícím blahopřejeme a přejeme hodně štěstíUsmívající se .

Náš dík patří žákům deváté třídy, kteří pomohli s organizací akce a také byli k dispozici mladším dětem v průběhu celého dopoledne. Takže vše proběhlo v klidu a všichni jsme si odnesli hezký poetický zážitek a milou vzpomínku. Těšíme se na příští rok a nezapomeňte, milé děti, že zajít do knihovny a vybírat si básničky a texty můžete klidně už dnesMrkající.

Fotky zde

Lyžařský kurz - Velká Úpa 25.1. - 30.1 2015

Lyžařský kurz - Velká Úpa 25.1. - 30.1 2015Poslední lednový týden se žáci 2.stupně zúčastnili lyžařského výcvikového kurzu ve Velké Úpě. 
Počasí nám přálo, sněhu bylo dostatek, proto jsme si kromě lyžování užili i dalších zimních radovánek jako stavění sněžných soch, jízdu na igelitových pytlích i pořádnou koulovačku. 
Akce se nám všem moc líbila a už teď se těšíme na její zopakování příští rok.
Video k prohlédnutí zde: https://m.youtube.com/watch?v=Zjd8U12q9_w Foto najdete zde

Hudební pořad saxofonisty

Hudební pořad saxofonisty

Dne 3.2. jsme přivítali v tělocvičně profesionálního muzikanta a saxofonistu z Plzně pana Pavla Hraběte. Během dopoledne zopakoval čtyřikrát svůj hudební pořad pro nejmenší žáčky i starší žáky celé naší školy. Program měnil podle věku.

Děti z prvního stupně si mohly zazpívat některé známé písničky za doprovodu dechových a elektrických nástrojů. Někteří druhostupňáci potom vyzkoušeli hru na 2 saxofony a také na elektrický dechový nástroj, který vydával zvuky všeho druhuMrkající. Ty nejodvážnější najdete v naší fotogalerii. Přátelská atmosféra vystoupení a slova chvály, že všichni žáčci i žáci byli moc, moc  prima, nám kromě zajímavého hudebního vystoupení byly skvělou odměnou. Usmívající se

ADVENTNÍ VĚNCE V 1.B

ADVENTNÍ VĚNCE V 1.B28.11. jsme se my, prvňáčci, sešli se svými maminkami ve třídě, abychom si každý s jejich velkou pomocí vyrobili jeden adventní věnec. Při výrobě jsme ujídali připravené dobroty a užívali si předvánoční náladu. Podívejte se, jak  jsme se měli. Fotky zde

Jak se dělá komiks

Jak se dělá komiksJak se dělá komiks? My už to víme,...víme, co komiks je, víme, že se v tom slově nepíše X. A víte proč? Protože se za námi do školy přišla podívat autorka komiksů paní Klára Smolíková. Představila nám svoji novou knížku o Viktorce a jejích vesmírných dobrodružstvích. Bylo to moc prima, ale úplně nejlepší bylo, že jsme si mohli komiks sami zahrát. Někteří se dokonce vznesli i do výšky. Vaši prvňáci  Úžasný Fotky zde

PRVNÍ DVA MĚSÍCE V 1.B

PRVNÍ DVA MĚSÍCE V 1.BPodívejte se, jak jsme se měli během pvních dvou měsíců ve škole. Vaši prvňáci fotky zde

Divadelní představení v Chaberském dvoře

Na závěr školního roku proběhla v Chaberském dvoře premiéra divadelního představení žáků druhého stupně naší školy pod názvem Zlatokopka aneb Jedna vražda stačí, Johne. Detektivní scénář, doprovodná hudba a písničky vznikly našimi společnými silami. Vymyslet detektivní zápletku nebylo úplně jednoduché, jak by se na první dojem někomu mohlo zdát, a tak jsme se všichni i trochu zapotiliMrkající. O to více nás hřála pochvala od diváků. Tímto jim děkujeme za podporu. Pokud by nám to vyšlo, chtěli bychom zahrát reprízu pro ty, kteří nemohli představení v červnovém termínu navštívit. Otázkou je, zdali se ještě letos vlastně sejdeme. Tak nám držte palceUsmívající se

V.B v Království železnic

V.B v Království železnicKvůli nepříznivému počasí jsme se poslední týden ve škole místo na hřiště Gutovka vydali do Království železnic. Během prohlídky muzea se vyčasilo, proto jsme se stavili na hřišti u stanice metra Anděl. Podívejte se, jak jsme se měli.

ŠVP Benecko 2014

ŠVP Benecko 2014Škola v přírodě byla moc prima. Jmenovala se Krkonošský rok. Naším hlavním úkolem bylo dobytí Sněžky. Páťáci se tam podívali ve čtvrtek odpoledne, ale nám ostatním stačilo získat dost bodů a pokořili jsme ji také.Smějící se Fotky zde

Páťáci se rozloučili s 1.stupněm na Zahradní slavnosti 2014

Páťáci se rozloučili s 1.stupněm na Zahradní slavnosti 2014Třídy V.A a .V.B si připravily na Zahradní slavnost poslední společné vystoupení na 1. stupni, neboť někteří odchází na gymnázia. Třída V.A vystoupila se zpěvem písně Cesta od skupiny Kryštof, V.B s rytmickým tancem na písničku Nonstop od Michala Davida. Nácvik i samotné provedení nás stálo spoustu úsilí.  Přes veškerou trému se nám představení povedla. Podívejte se na fotky.

ZAHRADNÍ SLAVNOST 2014

Ve středu 4.6.2014 proběhla od 16 do 19 hodin školní ZAHRADNÍ SLAVNOST. Na sluncem zalité zahradě jsme společně prožili příjemné letní odpoledne, rozloučili jsme se s letošním školním rokem, a zakončili jsme tak rok oslav výročí chaberské školy. Žáci si se svými učiteli připravili bohatý kulturní program, diváci se pobavili písničkami, básničkami, tancem i rockovým vystoupením dívčí kapely. Také občerstvení bylo bohaté, takže se dobře bavili malí i velcí. Poděkování patří všem organizátorům, kteří se na přípravách slavnosti podíleli.

Další foto zde

DĚTSKÝ DEN

DĚTSKÝ DENPátek 30.5.2014 jsme všichni věnovali oslavě Dne dětí. Žáci šestých až osmých tříd si vyjeli parníkem do ZOO, žáci 1. stupně spolu s devátou třídou strávili dopoledne ve škole. Nejdříve děti zhlédly divadelní představení Koráb Racek dramatického kroužku a pak si všichni zasoutěžili ve sportovních disciplínách, které pro ně připravil pan Vokáč z TJ ZŠ Chabry ve spolupráci s žáky deváté třídy. Počasí nám letos opět nepřálo, a tak jsme museli původně plánovaný program upravit a schovat se před deštěm do tělocvičny. Mrzí nás, že za námi kvůli počasí nemohly přijít děti z mateřských škol a spolu s námi si užít příjemné dopoledne plné pohybu. Fotografie zde

Projektové dny 2014

Projektové dny 2014Také v tomto školním roce proběhly již tradiční projektové dny pro žáky 5. - 9. tříd. V pondělí 12. května prezentovali žáci výsledky své práce před všemi účastníky projektů.  Fotografie z prezentace najdete zde

Projekt 2014 - KRÁLOVSKÉ VĚNNÉ MĚSTO MĚLNÍK

Projekt 2014 - KRÁLOVSKÉ VĚNNÉ MĚSTO MĚLNÍKV rámci projektových dní 5.-7.5. 2014 poznávala skupina žáků, která si toto téma zvolila, město Mělník.
Děti se podílely na výrobě znaku města Mělník, na vytvoření sirupu z hroznového vína (město je známo pěstováním vinné révy). Při návštěvě města Mělník poznaly veškeré důležité památky - podzemí s nejširší studnou v ČR, vystoupaly na věž chrámu sv. Petra a Pavla, navštívily kostnici, soutok  Labe a Vltavy, s průvodcem prošly zámek -
to vše za krásného počasí se zastávkou ve výborné zámecké cukrárně a na obědě, kde se podávala chutná pizza. Informace a především fotky žáci zpracovali jako prezentaci v PC a zároveň jako ručně vyrobenou knihu. Podívejte se na fotky-klikněte zde.

IV.A, V.A, V.B - hodina TV v Aquacentru Šutka

IV.A, V.A, V.B - hodina TV v Aquacentru ŠutkaDne 11.4. se všechny tři třídy vydaly do  Aquacentra Šutka. Pod vedením zkušených instruktorů zde děti prožily hodinu tělesné výchovy netradičně - jako sportovní hry ve vodě. Fotky zde

Velikonoční turnaj 2014

Velikonoční turnaj 2014V pátek 4. dubna se v tělocvičně uskutečnil další ročník tradičního Velikonočního turnaje ve stolním tenisu, který pořádá TJ ZŠ CHABRY ve spolupráci s naší základní školou. Účast žáků i žákyň byla opravdu početná, v pěti katogiriích se o nejlepší umístění utkalo třicet pět sportovců a sportovkyň. I když vítěz mohl být v každé kategorii jen jeden, páteční odpoledne si užili všichni malí i velcí sportovci bez ohledu na konečné umístění. Poděkování patří také učitelům a žákům, kteří se stali rozhodčími tohoto turnaje a svými výkony přispěli k příjemnému průběhu turnaje. Fotky z turnaje najdete zde

Pasování na čtenáře

Pasování na čtenářeVe středu 26.3. se všichni žáci druhých tříd zúčastnili v chaberské knihovně slavnostního aktu, během kterého nám druháci ukázali, jaké pokroky udělali ve čtení. A protože všichni čtou opravdu hezky, mohli být čtenářskou komisí pasováni na čtenáře.   Fotky najdete zde

Sobota s Kelty

Sobota s KeltyPřijďte v sobotu 12. dubna na zahradu vedle budovy školy a seznamte se s keltskou kulturou a historií.
Od 10 do 18 hodin je pro vás připraven zajímavý program, který vás zavede mimo jiné i do minulosti Dolních Chaber.

V.A, V.B - NOC S HVĚZDAMI

V.A, V.B - NOC S HVĚZDAMI

13. 3. 2014 jsme se sešli natradičně před školou až v 18 hodin a vydali se do hvězdárny v Ďáblicích. Odtud jsme pozorovali Jupiter a Měsíc, zhlédli jsme i naučný film o vesmíru.
Cestou zpět jsme prošli za tmy s baterkami Ďáblickým hájem a vrátili se do školy.
Tady nás čekala další část akce, přespání ve třídě. Každý si našel místo na spacák a karimatku a už nezbývalo, než čekat na objednané pizzy. Dvacet čtyři pizz jsme slupli jako nic.
Pak už každou třídu čekal další program - noční bojovka, laser show, promítání filmu Stvoření světa namluveného Janem Werichem, zpívání, hraní her.
Dlouho se nám nedařilo usnout, proto ranní vstávání i učení bylo náročné pro všechny. Vše jsme ale s nadšením zvládli.
Vaši páťáci. fotky zde

V.A a V.B v Národním domě na Vinohradech

V.A a V.B v Národním domě na Vinohradech

Pátého února jsme navštívili Národní dům na Vinohradech, abychom si poslechli klavírní koncert v podání hudební skupiny The Fortyfingers. The Fortyfingers je mladé hudební seskupení čtyř klavíristů hrajících na jeden klavír. Bylo to velmi netradiční uvedení známých skladeb. Muzikanti hráli jak o život. Vaši páťáci Fotky zde

Exkurze V.A a V.B do Národního divadla 24.1.

Exkurze V.A a V.B do Národního divadla 24.1.V pátek 24.1. jsme se vydali na exkurzi do Národního divadla. Venku bylo mrazivo, ale uvnitř v divadle bylo příjemně a útulně. Prohlídka byla hodinová a její první část i zajímavá. S průvodcem jsme se dostali na terasu divadla, odkud byl zajímavý pohled na Prahu.Pak už nás to ale přestalo bavit a začali jsme se těšit na slíbené občerstvení u Mc Donalda. Vaši páťáci z A i B Usmívající se Fotky zde

Pražské poetické setkání v Chaberském dvoře

Pražské poetické setkání v Chaberském dvoře

Letos se školní kolo Pražského poetického setkání konalo v poněkud dřívějším termínu 19. února a jako již tradičně v malebných prostorech Chaberského dvora. Tentokrát bylo o to zajímavější, že jsme mezi sebou mohli přivítat básníka Jaroslava Schnercha, který nás všechny mile přivítal verši a zasedl do poroty. Během příjemného dopoledne jsme mohli slyšet básně a texty klasiků i současných moderních autorů. Zazněly verše Jaroslava Seiferta, K. J. Erbena, Františka Hrubína, Jaquese Preverta, Josefa Čapka, Emanuela Frynty, Pavla Šruta, Jiřího Žáčka, Jana Skácela, Zdeňka Svěráka, Ivany Douskové, Zdeňka Jirotky, Vladimira Vysockého a dalších autorů.
Děti se představily ve 4 kategoriích. A co naši nejmenší prvňáčci? Ti se očividně nebáli, přišlo jich devět statečných a všichni jsme jim drželi palce. Svá první vystoupení na opravdovém pódiu zvládli na jedničky. Moc si přejeme, aby jim jejich odvaha i nadšení vydržely až do deváté třídy. Na všechny učinkující čekala sladká odměna. Budeme se těšit na další příjemné setkání v příštím roce. Někteří se ještě letos s přehlídkou loučit nemusí, byli totiž vybráni a postupují do obvodního kola. Tímto jim gratulujeme a přejeme jim hodně štěstí.

ZASTAVENÍČKO S HUDEBNÍMI NÁSTROJI

ZASTAVENÍČKO S HUDEBNÍMI NÁSTROJI

V pátek 14. 2. 2014 se žáci druhého stupně společně s páťáky mohli při hodinovém setkání seznámit s různými dechovými hudebními nástroji. Představil nám je náš Pan učitel, muzikant, kapelník a zpěvák v jednom - Jakub Linhart. Už několikrát jsme měli na škole možnost přivítat různé hudebníky se svými programy pro děti, tentokrát jsme nemuseli nikoho dlouho předem objednávat a domlouvat termín, protože nám pan učitel bez problému přivezl z domu své osobní dechové hudební nástroje a moc hezky nám o nich povídal a nejen povídal, ale zahrál nám na ně. Viděli i slyšeli jsme piccolu, příčnou a zobcovou flétnu, klarinet, Panovu flétnu, trombón, saxofon, foukací harmoniku, či okarínu. Nakonec nám pan učitel zahrál na tubu, na kterou hrává v orchestru.
Povídání bylo zajímavé, poučné a také vtipné a všichni jsme poslouchali a také se ptali na to, co nás zajímalo. V hodinách hudební výchovy jsme se potom ještě vrátili k tomu, co jsme viděli a slyšeli, a společně ve skupinkách si vyplnili pracovní listy s různými otázkami, které pro nás připravili deváťáci.
A naše zjištění??? Takový program by nám mohl leckdo závidět.Tak pane učiteli, už se těšíme, že se zase spolu někdy sejdeme na dalším malém zastaveníčku s hudebními nástroji. Víme, že nám toho máte ještě hodně co povědět, ukázat a také zahrát. Děkujeme, Vaše věrné druhostupňové publikum.

Olympiáda v českém jazyce

I v letošním školním roce se naši osmáci a deváťáci zúčastnili Olympiády v českém jazyce. Ve školním kole, které se konalo 12. prosince, se sešlo dohromady 16 žáků. Na každého čekaly úkoly, které nebyly úplně tradiční. Nejlépe si vedly Terka Huterová a Lilka Nováková. Obě s nejvyšším počtem bodů postoupily do okresního kola, které se konalo 6. února. V letošním roce byla v 1. kategorii nadprůměrná účast a Terka Huterová v něm obhájila pěkné 8. místo. Gratulujeme.

Ve staré škole aneb Všichni do škamen

Ve staré škole aneb Všichni do škamen

Předvánoční čas na naší škole se i letos nesl v divadelním duchu. Žáci druhého stupně v rámci hudebně-dramatického kroužku secvičili vystoupení inspirované počátky školství v Dolních Chabrech. Poprvé měly děti možnost vystoupit i se svými mladšími spolužáky při adventním setkání v chaberském kostelíku, kde zazpívaly a zahrály písničky a koledy z připravovaného vystoupení. Celé vystoupení s názvem Ve staré škole aneb Všichni do škamen diváci zhlédli v posledním adventním týdnu v Chaberském dvoře. A nutno dodat, že s náročnými texty se mladí herci poprali na výbornou a zaslouženě sklidili bouřlivý potlesk.

Záznam vystoupení v Chaberském dvoře

Tradiční zpívání na schodech

Tradiční zpívání na schodechPoslední den před Vánocemi jsme si opět zpříjemnili společným zpíváním na schodech. Naše tradiční setkání bylo tentokrát ale přece jen trošku jiné. Koledy jsme si zazpívali poprvé za doprovodu elektrické kytary a oproti předchozím rokům byl doprovodný orchestr čtyřčlenný, protože našim tradičním hudebníkům Evě Liberdové, Janě Linhartové a Jakubu Linhartovi pomohl hrou na basu Martin Cutych. Už teď se těšíme na další společné zpívání. Fotky

Akce školní družiny - soutěž o vánočního kapra

Akce školní družiny - soutěž o vánočního kapra

SOUTĚŽ O VÁNOČNÍHO KAPRA
Školní družina pořádala tradiční soutěž o vánočního kapra. Souteže se zúčasnili žáci, kteří tvořili kapry v družině nebo doma, kde jim mohli pomáhat i členové rodiny. Při hodnocení jsme měli velmi těžkou práci vybrat nejhezčího kapříka.

Vánoční jarmark

Vánoční jarmark

Ve středu 11.12.2013 od 16 do 18 hodin proběhl tradiční školní VÁNOČNÍ JARMARK s nabídkou výrobků našich žáků. Všichni společně jsme strávili příjemný předvánoční podvečer, rodiče si mohli vybrat drobné dárky i vánoční ozdoby, zhlédnout vystoupení našich žáků a ochutnat vánoční občerstvení, které připravili žáci naší školy a rodiče ze SPCHŠ.
Přejeme Vám všem krásné vánoční svátky.

Fotografie z jarmarku

PROŠKOLY.CZ

Naše škola se zapojila do projektu pro školy, který umožňuje učitelům, žákům a rodičům využívat širokou nabídku testů. Přihlašovací údaje dostane každý žák od svého třídního učitele. 
Projekt Proškoly.cz vznikl v roce 2007 jako pomůcka pro žáky základních a středních škol, kteří stojí před rozhodováním, jaký si vybrat studijní obor nebo kam se vydat ve své další profesní specializaci. Časem uzrál v místo, kde si žáci průběžně ověřují své schopnosti, a spolu se svými rodiči a učiteli nalézají oblasti, ve kterých jsou dobří, i ty, na jejichž rozvoj je potřeba se zaměřit. V současnosti server ProŠkoly.cz nabízí Testy dětských schopností, Paměťové testy, Testy pro nejmenší a Test volby povolání.
Všechny testy jsou vytvořeny tak, aby probíhaly pouze v prostředí www.proskoly.cz a výsledek byl vyhodnocen ihned po ukončení testu. Odpadá tak komplikovaná a nákladná příprava testů v papírové formě a zdlouhavé vyhodnocování výsledků. Testy lze absolvovat z jakéhokoliv počítače připojeného k Internetu (ze školy, z družiny, z domova, atd.)
Portál Proškoly.cz umožňuje žákům kdykoliv procvičovat a ověřovat základní rozumové schopnosti (logika, paměť, prostorová představivost, vnímání, koncentrace apod.) Na ty se v běžných hodinách kvůli vysokému počtu žáků ve třídě a omezenému času často nedostává, ačkoliv jsou nezbytnou podmínkou pro úspěšné zvládnutí školních povinností. Oproti klasickým školním testům je výhodou také jejich okamžité vyhodnocení formou certifikátu, který si mohou děti uložit, vytisknout či poslat mailem a pochlubit se tak s dosaženým výsledkem.
Rodičům nabízí portál unikátní variantu Testu volby povolání, ve které mohou zhodnotit své dítě z pohledu budoucího uplatnění. Výsledky rodičovského testu pak lze porovnat s výsledky dítěte a společně tak lépe zhodnotit předpoklady a očekávání vzhledem k volbě vzdělávací či profesní dráhy.

Bližší informace o projektu najdete zde.

Významné výročí školy

Školní rok 2013/2014 je pro chaberskou základní školu dvojnásob významným rokem. V průběhu roku totiž oslavíme dvě velká výročí - 190 let od otevření první školní budovy a 75 let od zahájení vyučování v dnešní budově na Spořické ulici. V sobotu 14. září od 13 hodin proběhlo v Knorově statku slavnostní zahájení školních oslav. Při této příležitosti mohli návštěvníci zhlédnout jedinečnou výstavu nazvanou Stará školní třída. Fotografie a video ze zahájení oslav a z výstavy najdete v odkazech níže. 

Slavnostní zahájení oslav 14. září 2013, Knorův statek - fotogalerie
Slavnostní zahájení oslav 14. září 2013, Knorův statek - video, 1. část
Slavnostní zahájení oslav 14. září 2013, Knorův statek - video, 2. část

Akce školní družiny - olympiáda

Akce školní družiny - olympiáda

V říjnu se opětovně konala Družinová olympiáda. V každém oddělení děti soutěžily v různých disciplínách a tak jsme mohli vidět děti, jak skáčou na hřišti přes švihadlo na vytrvalost, házejí míčem do koše i do dálky, běhají na čas, kopou míč na bránu nebo skáčou do dálky, ale i v jiných disciplínách. Závodníci usilovně soupeřili a nejlepší z nich byli odměněni diplomem a cenou.

Třeťáci v České televizi

V druhé polovině října se třídy 3. A a 3. B vydaly na exkurzi do ČT. A nebyla to prohlídka jen tak ledajaká. Děti viděly práci v dabingovém studiu, dokonce si samy mohly zkusit nadabovat část Včelky Máji. Prošly ateliéry s dekoracemi z různých pořadů, které znají z televize. V jednom ateliéru se dokonce právě natáčelo, a protože byly děti hodné, štáb nám dovolil natáčení chvíli sledovat. Na závěr se každý mohl postavit za kameru a vyzkoušet si těžkou práci takového kameramana.

Šesťáci v pravěku

Začátkem října se zájemci z řad šestého ročníku vydali na dějepisný víkend na Moravu.
Den jsme začali u mumií v brněnské kapucínské hrobce, pokračovali  jsme do muzea Anthropos. Večer jsme strávili u opékání mamutího masa. Děti usínaly při historkách o pravěkém masakru v Býčí skále.
Druhý den byl ve znamení jeskyní. Prohlídli jsme Sloupsko-šošůvské jeskyně s jeskyní Kůlnou a Punkevní jeskyně s propastí Macochou. A protože byly děti hodné a vnímavé, užily si výlet nejen ony, ale i dozírající dospělí, kteří je za řádné vyplnění pracovních listů ohodnotili pěknými známkami do žákovských. 

9. třída - volba povolání

9. třída - volba povoláníV pondělí 11.11. navštívila devátá třída v rámci přípravy na budoucí povolání Střední průmyslovou školu strojnickou v Betlémské ulici. Ve školních dílnách si deváťáci vyzkoušeli svou šikovnost a zkusili pracovat v kovářské a truhlářské dílně. Do práce se dali všichni s chutí a některé výrobky byly opravdu povedené. Fotky z exkurze

Dopravní hřiště

Čtvrté a páté třídy navštěvují dopravní hřiště Glowackého. Pod odborným vedením pánů policisČtvrté a páté třídy navštěvují dopravní hřiště Glowackého. Pod odborným vedením městských policistů se zde učí dopravním předpisům a bezpečnosti při jízdě na kole. V zimních měsících děti čeká dvakrát teorie s interaktivní tabulí a testy konané hlasovacími zařízeními. V červnu se mohou těšit opět na praxi. Vlastní helmy s sebou. Děti už vědí, že jim musí dobře sedět na hlavě a také si je mají umět správně utáhnout.

Sportovní den

V pátek 27.9.2013 proběhl ve škole sportovní den, který připravili nejstarší žáci naší školy ve spolupráci s panem Vokáčem z TJ ZŠ Chabry. Díky příjemnému počasí si děti z mateřských škol zasoutěžily v několika disciplínách na školním hřišti. Na svoje kamarády ze školky se přišli podívat prvňáčci, kteří si s chutí hned také zacvičili. Všichni soutěžící si dopoledne pěkně užili a my se už těšíme na jejich další návštěvu u nás ve škole. Fotografie zde

Výlet na Karlštejn - V.A a V.B

Výlet na Karlštejn - V.A a V.BCeloroční etapová hra o dobytí hradu Karlštejnu měla být završena již v červnu minulého školního roku. Do cesty se nám však postavilo počasí, které spustilo hrozivé deště a povodně. Výlet jsme proto odložili na září. Sluníčko se nám neukázalo, ale výlet byl povedený. Vaši páťáci Fotky zde

Adaptační pobyt 6. třída - chata Lumka, Zásada 99, okr. Jablonec n.Nisou

Třídenní zážitkový kurz, který pomáhá při přechodu na druhý stupeň stmelit kolektiv, navázat vztah s novým třídním učitelem a nalézt své místo v kolektivu, prožili minulý v průběhu druhého týdne školního roku naši šesťáci. Kurz proběhl i díky finančnímu příspěvku Magistrátu hl. m. Prahy v rámci prevence proti šikaně. Fotky z adaptačního výjezdu najdete zde

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013

Škola v přírodě - 1.B,4.A a 5.B na Smejkalově boudě u Vrchlabí

Měli jsme se krásně a vy se můžete podívat, jak jsme si užívali. Fotky zde

CHABERSKÝ TROJBOJ

CHABERSKÝ TROJBOJVe druhém pololetí školního roku probíhalo mezi děvčaty a chlapci z druhého stupně dlouhodobé klání ve třech atletických disciplínách - skok vysoký, běh na 60 metrů a v chaberské specialitě - běhu do schodů. Všichni účastníci podávali stabilně vynikají výkony, ti nejlepší z nich se probojovali do finále, které proběhlo v posledním školním týdnu. Nejlepší výsledky v jednotlivých disciplínách podali tito žáci a žákyně -  155 cm Dan Dobrozemský a 130 cm Tereza Malá ve skoku do výšky, Vojta Morava vyběhl schody ve škole za skvělých 8,70 vteřin a Kamča Roučková za 9,05, na 60 metrů byli nejrychlejší Kája Fialová s časem 9,40 a Honza Veselý s časem 8,50 vteřin. Na stupních vítězů v kategorii mužů stáli Honza Veselý, Dan Dobrozemský a Vojta Veselý, v kategorii žen Kamila Roučková, Tereza Malá a Karolína Fialová. Všem účastníkům gratulujeme k jejich výkonům. Fotky z předávání medailí

ŠOA - TI, KTEŘÍ NEZMIZELI

Ve druhém červnovém týdnu jsme v chodbách naší školy měli možnost zhlédnout výstavu, kterou pro nás připravila paní učitelka Mašátová a která nesla název ŠOA - Ti, kteří nezmizeli. Šoa je hebrejský výraz pro holocaust. Na výstavě bylo možné si prohlédnout fotografie lidí, kteří prošli Terezínem a přežili - nezmizeli. Jedním z takových, kteří nezmizeli, byl i otec paní učitelky. Mohli jsme vidět na vlastní oči jeho osobní věci, které měl s sebou v Terezíně, a přečíst si dopisy, které posílal a které přicházely jemu.
Výstavka paní učitelky Mašátové na nás velmi zapůsobila, protože slyšet o holocaustu z úst dcery muže, který přežil Terezín, na vás zapůsobí více než televizní dokumenty. Najednou si uvědomíte, že to není tak dávno, že je to téměř současnost, která ovlivnila nás všechny.
Valča Mašitová, 9. třída

Fotografie z výstavy

ZAHRADNÍ SLAVNOST 2013

ZAHRADNÍ SLAVNOST 2013

Ve středu 12.6.2013 proběhla od 16 do 19 hodin školní ZAHRADNÍ SLAVNOST. Počasí nám přálo, a tak jsme na sluncem zalité zahradě společně prožili příjemné letní odpoledne, rozloučili jsme se s letošním školním rokem a připomněli jsme si výročí chaberské školy. Žáci si se svými učiteli připravili bohatý kulturní program, také občerstvení bylo bohaté, takže se dobře bavili malí i velcí. Velký dík patří všem organizátorům, kteří se na přípravách slavnosti podíleli.

Fotky ze zahradní slavnosti zde

DĚTSKÝ DEN 31.5.2013

DĚTSKÝ DEN 31.5.2013V pátek 31.5.2013 proběhlo v rámci oslav Dne dětí sportovní dopoledne v tělocvičně naší školy. Počasí nám letos vůbec nepřálo, a tak jsme museli původně plánovaný program upravit a schovat se před deštěm dovnitř. Mrzí nás, že z důvodu nevlídného počasí za námi nemohly přijít děti z mateřských škol a spolu s námi si užít příjemné dopoledne plné pohybu. V disciplínách, které pro ně připravili starší spolužáci ve spolupráci s panem Vokáčem z TJ ZŠ Chabry, si nakonec zasoutěžili pouze žáci 1. stupně naší školy. Všichni jsme si příjemný den užili a soutěžící si odnesli sladkou odměnu.  Fotky zde

Projektové dny 2.5. - 9.5.2013

Projektové dny 2.5. - 9.5.2013Již potřetí proběhly v naší škole projektové dny, během kterých žáci 5. - 9. tříd ve skupinách složených napříč ročníky získávali poznatky a zkušenosti, které naplňují průřezová témata RVP. I letos se objevila v projektech spousta zajímavých témat. Žáci poznávali sílu vody, vzduchu a myšlenky, dozvěděli se něco více o tajemné cestě vody ke spotřebiteli i o tajemství jedné z pražských čtvrtí, jiní se vrátili v čase za zkamenělinami, nebo do časů hnutí hippies, další si vytvořili podle svého vlastního návrhu tričko a někteří vyzkoušeli své síly a schopnosti na in-line bruslích. Při páteční prezentaci jsme se všichni společně s květinovými dětmi pobavili při divadelním představení, zhlédli jsme módní přehlídku triček všech možných barev i vzorů a díky videoprojekci jsme se na chvíli ocitli na vodě i na bruslích. Projektové dny 2013 přinesly žákům nejen nové znalosti a zkušenosti, ale také možnost spolupracovat s žáky z jiných tříd a ročníků. Fotografie z prezentace projektů

Videozáznam vystoupení S květinovými dětmi napříč 60. léty

Videozáznam najdete zde

Výlety čtvrťáků

Výlety čtvrťákůTak si to představte, ať jedeme, kam jedeme, stále jsou s námi. Ptáte se kdo? No přece významné osobnosti českých dějin. A že je neznáte? My už ano. Svatý Václav, Eliška Přemyslovna, Jan Hus, J. A. Komenský, Karel IV. a ti další stejně důležití. Potkali jsme je na Řípu, na Královské cestě a v Muzeu Karlova mostu. Je to náš letošní projekt:" Osobnosti českých dějin". Seznamte se s nimi i Vy. Vaši čtvrťáci Fotky zde

Plavecko-běžecký pohár

Plavecko-běžecký pohárTřída 4. B se v pátek 5. dubna zúčastnila 4. závodu Plavecko-běžeckého poháru MČ Praha 8 na Šutce. Startovalo téměř 300 dětí z celé Prahy a naši čtvrťáci se mezi nimi neztratili. Přivezli jsme si dvě medaile, které získali Ivan Riabokon a Nikola Dundáčková. Závod se tedy podařil, i když jsme čekali jarní počasí a trochu jsme v Čimickém háji mrzli. Příští rok budeme ale startovat opět. 

Ohlédnutí za Come and Show

Ohlédnutí za Come and Show

Letošní, již sedmý ročník recitační soutěže Come and Show byl v mnohém nový.

Poprvé jsme zažili školní kolo, které se konalo 27. února. Zúčastnilo se ho celkem 129 žáků naší školy a z nich 51 postoupilo do celopražského kola.

Těsně před velikonočními prázdninami (26. a 27. března) se do Dolních Chaber sjelo téměř dvacet pražských škol a 300 přihlášených dětí v Chaberském dvoře předvedlo, co umí. Děti chaberské školy uspěly výborně - celkem jsme obsadili tři první, dvě druhá a dvě třetí místa.

Děkujeme všem soutěžícím a jejich učitelům za účast v naší soutěži a těšíme se za rok opět na viděnou. 

Fotogalerie

Cambridge Competition

Cambridge CompetitionV listopadu tohoto školního roku nakladatelství Cambridge University Press vyhlásilo další ročník Cambridge Competition. "Skvělá příležitost poměřit své znalosti a dovednosti s jinými skupinami z celé České republiky," řekli si deváťáci a už se s chutí vrhali do prvního úkolu. Úkoly přicházely každých čtrnáct dní a učebnicová angličtina mnohokrát nestačila, každý musel prokázat určitou dávku kreativity a nadšení pro věc. A to vše se nakonec odrazilo ve skvělém výsledku. V ohromné konkurenci 195 skupin (mezi kterými nechyběly ani ty gymnaziální) chaberští deváťáci skončili na výborném 5. -8. místě s celkovým výsledkem 99,44%. Skvělý výkon!

Vynášení Morany

Vynášení Morany

I když počasí tomu nenasvědčovalo, v pondělí 18. března jsme vynesli zimu. V čele průvodu, který se vydal ze školního hřiště k rybníčku, děvčata z deváté třídy nesla nazdobenou Moranu, abychom ji všichni společně mohli utopit a konečně přivítat jaro. Pásmo písniček a básniček si připravila třída 4. B s paní učitelkou Pavlínou Bartošovou, o hudební doprovod se postaral pan učitel Jakub Linhart. A teď už vítej, jaro, v plné síle!

Více fotografií najdete zde

Pražské poetické setkání

Pražské poetické setkání

V úterý 12. března proběhlo v Chaberském dvoře školní kolo recitační přehlídky Pražské poetické setkání. Sešlo se asi 40 žáků, kteří postoupili z třídních kol. Příjemné dopoledne zahájily dívky ze 7. třídy vlastními básničkami, které složily právě pro tuto příležitost. Potom jsme slyšeli mnoho hezkých básní od českých i světových autorů v podání žáčků z prvního stupně i jejich starších kamarádů z vyšších ročníků. V krásných prostorách Chaberského dvora si děti mohly vyzkoušet své vystoupení na pódiu, překonat trému a získat další zkušenost z vystoupení před publikem. Nakonec na všechny učinkující čekala sladká odměna. Blahopřejeme postupujícím žákům do obvodního kola, které se bude konat příští týden v DDM Přemyšlenská. Budeme jim držet palce. A děkujeme všem, kteří nám umožňují pořádat další podobné akce v tomto příjemném prostředí.

Fotky účinkujících najdete zde

AKCE ŽIRAFA

AKCE ŽIRAFANa první pololetí tohoto školního roku vyhlásili žáci deváté třídy ve spolupráci      s paní učitelkou Hlouškovou AKCI ŽIRAFA - soutěž v dokonalém třídění odpadu. Každý týden neohlášeně kontrolovali, jak se třídí odpad v jednotlivých třídách,     a udělovali body. Třídění odpadu v deváté třídě namátkově kontrolovala samotná paní učitelka. Na výsledcích jednotlivých týdnů bylo znát, že některé třídy si musely na třídění odpadu zvyknout. Nakonec ale všichni alespoň jednou na 10 bodů dosáhli. S celkovým počtem 128 bodů se na prvním místě umístila 9. třída, na druhém místě skončila 2. A (125 bodů) a jen o jeden bod za nimi na krásném třetím místě 5.A. Vítězné třídy si z vyhlášení odnesly kromě diplomu také sladkou odměnu, kterou pro ně zakoupil SPCHŠ. Všem gratulujeme.   Fotky z vyhlášení vítězů

Masopust 2013

V sobotu 9.2. odpoledne vyšel ze školního hřiště již po třinácté masopustní průvod. Děti ze školy šly v letošním průvodu maskované za kosmonauty, středověké vesničany, netopýry, průvodem se belhalo také několik lazarů. A kdo si na letošní masopust masku nepřipravil, mohl využít bohatou nabídku škrabošek, které připravila školní družina ve spolupráci s učiteli výtvarné výchovy. Fotky zde

Škola v přírodě 4.B

Škola v přírodě 4.BŽáci 4.B vyjeli v tomto roce na školu v přírodě netradičně již v posledním lednovém týdnu.
A protože jim počasí přálo, užili si ji všichni opravdu parádně. Fotky najdete zde

Jak si děti v Albatrosu uvařily knihu

Být nejen čtenářem, ale také spisovatelem, ilustrátorem a nakonec vydavatelem vlastní knihy, to si mohou děti vyzkoušet přímo v sídle nakladatelství Albatros. První skupinka, děti z 2.A ZŠ Dolní Chabry, napsaly a vydaly vlastní knihu pod vedením spisovatelky Ivony Březinové a dlouholetého nakladatelského redaktora a nyní programového ředitele Ondřeje Müllera.
Ondřej Müller se opásal zástěrou a v zábavném programu dětem ukázal, co všechno je potřeba, aby z jednotlivých ingrediencí vznikla opravdová knížka. O tom, jak knížku napsat, si pak děti povídaly se zkušenou autorkou Ivonou Březinovou. Zajímalo je i to, jak se stát spisovatelem, kam autor chodí na nové nápady i jak dlouho jednu knížku píše.
Ivona Březinová jim také přečetla pár ukázek ze svých knížek Kluk a pes a Psi, psi, psi, aby je inspirovala. A pak už zbývalo jen popadnout tužku a pastelky a pustit se do vlastního díla. Třeba Vašek Vyšín napsal krátkou povídku o dalmatinovi, který si zlomil nohu, Daniel Veselý popsal setkání psa se štikou, autorka a ilustrátorka Venda Nádvorníková stvořila příběh o pejskovi, který pomáhal v nemocnici.
„Bylo to bezvadné, zábavné i poučné, děti byly nadšené," řekla paní učitelka Petra Brožková, která přímo v Albatrosu dětem rozdala i pololetní vysvědčení.
Napsáním knížky vše ještě zdaleka neskončilo, díky nejmodernějším technologiím, které má nakladatelský dům Albatros Media k dispozici, si děti z Albatrosu rovnou odnášely hotovou vytištěnou a svázanou knížku plnou svých příběhů a ilustrací.
„Novým projektem pro školy chce Albatros podporovat čtení a vzdělávání dětí. Domníváme se, že zábavný a hravý způsob setkání s knihou bude pro malé školáky silným impulsem k tomu, aby se z nich stali celoživotní čtenáři," řekl Václav Kadlec, generální ředitel společnosti Albatros Media a. s.
Nakladatelství Albatros bude na tyto pořady zvát děti každý měsíc. Přihlásit třídu je možné na adrese katerina.rychla@albatrosmedia.cz.
Viz http://www.albatrosmedia.cz/jak-si-deti-v-albatrosu-uvarily-knihu.html

Školní časopis TŘESK

V naší škole se díky 7. třídě zrodil nový časopis TŘESK. Najdete v něm zajímavosti z přírody, historie i ze světa počítačů, přečtete si krátké příběhy z pera našich redaktorů, pro zábavu si zkuste vyluštit křížovku nebo si připravte něco dobrého podle našich receptů. Naše první podzimní číslo je k nahlédnutí zde.

Olympiáda v českém jazyce

Jako již každoročně se i letos žáci osmé a deváté třídy zúčastnili Olympiády v českém jazyce. Ve školním kole se sešlo 16 žáků - 8 z osmé a 8 z deváté třídy. 2 dívky (z deváté třídy) s nejvyšším počtem bodů postoupily do okresního kola, které se bude konat v DDM Přemyšlenská. Výsledky 3 dívek byly téměř vyrovnané, a tak byl úkol vybrat 2 nejlepší práce poněkud nelehký. Po delším váhání nakonec rozhodla netradiční slohová práce Valerky M. Už zanedlouho, 6. února, čeká obě děvčata okresní kolo, takže jim budeme držet palce a budeme jim přát hodně úspěchů a štěstí nejen v této soutěži, ale také u přijímacích zkoušek na gymnázia. Tak Kamčo a Valerko, zlomte vaz!Smile
Přání platí i pro ostatní žáky, které letos čeká přijímací zkouška.  Více

Vánoční čas aneb Každé Vánoce mají svého ducha

Vánoční čas aneb Každé Vánoce mají svého ducha

"V Londýně byl Štědrý večer. Lidé po celém městě se chystali na svátek na příští den. Ale ne Ebenezer Scrooge. Ten nevěřil na kouzla Vánoc." Těmito slovy začalo divadelní představení na motivy povídky Charlese Dickense žáků šesté třídy, které sehráli pro své rodiče, babičky a dědečky, spolužáky a kamarády v Chaberském dvoře, aby jim navodili tu správnou vánoční atmosféru. Protože příběh o Ebenezerovi, lakomci a bručounovi, který nakonec pochopí, že je lepší se radovat a s ostatními vycházet, sklidil bouřlivý potlesk, dočkal se i své první reprízy v tělocvičně školy.

Fotky

Zpívání na schodech

Zpívání na schodechPoslední den před Vánocemi jsme opět všichni sešli na schodech a společně      a s chutí si zazpívali koledy a vánoční písničky. Za vynikající hudební doprovod děkujeme hudebníkům Evě Liberdové, Janě Linhartové a Jakubu Linhartovi.   Všem dětem, rodičům a zaměstnancům školy přejeme veselé Vánoce a šťastný nový rok!!!

Adventní sobota v chaberském kostelíku

Adventní sobota v chaberském kostelíku     Druhou adventní sobotu se otevřely pro veřejnost chaberský kostelík a také Knorův statek. Děti si společně s p. učitelkami připravily vystoupení s adventními, zimními písničkami a říkankami. V kostelíku postupně vystoupily 4 třídy naší školy, střídaly se od 11 do 15 hodin. Nejprve vystoupili naši druháčci z 2. B s vystoupením nazvaným podle písničky „Jede sedlák do lesa“. 2. B je plná malých muzikantů, a tak zpívání uvedly děti s housličkami, flétničkou a kytarou. Šesťáci vystoupili se 4 písněmi ze své připravované vánoční divadelní hry „Vánoční čas“. Zazněla anglická lidová koleda o dobrém českém králi Václavovi za doprovodu kytary, klarinetu a houslí, spirituál „V jeslích dítě spinká“, americká koleda „Bubeníček“ a nakonec krásná vánoční píseň od Johna Lennona. Zima byla přímo ukázková a mrzlo, jako když praští, ale muzikanty ze 6. třídy - Terezku, Káju, Verču, Kačku, Adélku, Janičku a Dominika ze 7.tř. to nevyvedlo z míry a své nástroje i hlásky si doladili a ukázali, že se nedají jen tak něčím zaskočit. Potom se mohli jít všichni ohřát teplým čajem do Knorova statku, kde měli možnost také ochutnat voňavé cukroví, vyzkoušet si zdobení perníčků a vyrobit si vánoční přání. Zde se také pomalu sešli malí prvňáčci a děti z 5. B. Společně pak potěšili své rodiče a ostatní návštěvníky kostelíka dvakrát za sebou společným vystoupením, které neslo název opravdu veselé písničky „Veselá sanice“, kterou si všichni náramně oblíbili, a po celý advent si ji ve škole s chutí za doprovodu tamburín zpívali….Prvňáčci prožili svá první dvě vystoupení pod ochrannými křídly svých kamarádů z 5.B, kteří mají za sebou už nejedno představení. Naši nejmenší přednášeli a zpívali před plným kostelíkem s velkou odvahou. Odměnou jim byl velký potlesk. Předtím než se rozešli za maminkami a tatínky, čekala na ně i sladká odměna. Zpívání a hraní v kostele v době předvánoční je dávná česká tradice, v malém chaberském kostelíčku jsme si s dětmi a rodiči vychutnali tu pravou staročeskou adventní atmosféru.   

Vánoční jarmark

Vánoční jarmarkVe středu 10.12.2014 od 16 do 18 hodin proběhne v prostorách naší školy již tradiční VÁNOČNÍ JARMARK. Děti, rodiče i zaměstnanci školy společně stráví příjemné a klidné předvánoční odpoledne. Návštěvníci jarmarku si mohou vybrat drobné dárky nebo vánoční ozdoby, ochutnají voňavé vánoční dobroty, ozdobí si perníčky a zhlédnou vystoupení našich žáků.

Mikuláš

MikulášI letos k nám do školy dorazil Mikuláš, a to dokonce hned dvakrát! Nejprve přišel v úterý 4. prosince do tělocvičny. Naši malí žáci a předškoláci si společně zasoutěžili, pak ti nejodvážnější Mikulášovi zazpívali nebo přednesli básničku a nakonec si všichni domů odnášeli sladkou odměnu. Za příjemně strávený podvečer děkujeme organizátorům z TJ ZŠ Chabry. Ráno 5. prosince se na svých cestách Mikuláš zastavil v Chabrech ještě jednou. Měl s sebou velmi netradiční anděly i čerty. Tentokrát Mikuláš procházel jednotlivé třídy, aby pochválil nejlepší žáky, ale trochu i pokáral ty nejzlobivější. Všichni žáci předvedli, že umí krásně zpívat, a tak si nakonec zasloužili drobnou sladkost a ovoce úplně všichni. Snad se do příštího roku zlobivci napraví, aby jim Mikuláš příště nepřinesl jen brambory a uhlí. Fotky zde

Družina má talent

Družina má talentI letos uspořádali žáci 9. třídy pro děti ze školní družiny soutěž v tanci, zpěvu, recitaci a volných disciplínách. Všem přihlášeným se jejich vystoupení zdařila, a tak měly organizátorky a zároveň členky poroty Kamila, Alexa a Aneta těžkou práci, koho vyhlásit vítězem. Všem zúčastněným gratulujeme a už teď se těšíme na další ročník. Další fotky zde

Sportovní den pro MŠ

Sportovní den pro MŠV pátek 27.9.2012 proběhl již tradiční Sportovní den pro děti z chaberských mateřských škol. Tentokrát nám počasí moc nepřálo, a tak jsme se všichni společně sešli v tělocvičně. Děti si zasoutěžily v disciplínách, které pro ně připravili nejstarší žáci naší školy ve spolupráci s panem Vokáčem z TJ ZŠ Chabry. Na svoje kamarády ze školky se přišli podívat naši prvňáčci, kteří si s chutí hned také zacvičili. Všichni soutěžící nakonec získali zaslouženou sladkou odměnu a my se už těšíme na jejich další návštěvu u nás ve škole. Fotky najdete zde

Výlet do Mauthausenu

Výlet do Mauthausenu

V úterý 23.10.2012, den před 70. výročím první hromadné popravy českých vlastenců uspořádala Městská část Praha 8 zájezd žáků základních škol do bývalého koncentračního tábora Mauthausen, kde se tato smutná událost odehrála. Většina popravených byli příbuzní a spolupracovníci parašutistů, kteří spáchali atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Zájemci z 9. třídy naší školy se do tohoto místa také vypravili, a stali se tak svědky položení věnce k památníku českých obětí.

Fotky zde

Žáci naší školy pomáhají

Žáci naší školy pomáhajíŽáci naší školy přispěli společnosti Člověk v tísni zakoupením certifikátů SKUTEČNÝ DÁREK 3300,- Kč na chudé děti a rodiny v Africe. Žáci zakoupili dva certifikáty Dvacet kuřat v hodnotě 250,- Kč, dva certifikáty Veselá koza v hodnotě
900,- Kč a dva certifikáty Tabule do školy v hodnotě 500,- Kč. Díky našim žákům získají obživu chudé rodiny v Africe a ve školách se budou moci vzdělávat další děti.

Koráb Racek

Koráb RacekVe středu 21. listopadu nás dramatický kroužek pozval na plavbu korábem Racek do Modré zátoky. Představení se konalo v Divadle Karla Hackera v Kobylisích. Brilantní herecké výkony, nálada výborná, muzika živá a vtipná režie. Děkujeme moc. Diváci Fotky zde

Výlet do sklárny

Výlet do sklárnyVe čtvrtek 29. 11. jsme se rozjeli do sklárny v Nižboru. Přes nepříznivé počasí  a zdlouhavou cestu se nám výlet vydařil. Mohli jsme pozorovat skláře a brusiče skla při jejich práci. Snad jsme je moc nerušili.... Využili jsme sklářský obchůdek a  nakupovali jsme drobné vánoční dárky.  Žáci 3.a 4.A Fotky zde

Adaptační kurz šestého ročníku

Adaptační kurz šestého ročníku

Do konce června jsme o sobě mluvili jako o áčku a o béčku, ale se zářím jsme si museli začít zvykat, že jsme šesťáci, a to pěkně všichni dohromady. A abychom si zvykali snáz, vyjeli jsme se na konci září adaptovat do Jizerských hor, do malého penzionu Lumka. Čekal nás tam program opravdu bohatý, při kterém jsme se hodně nasmáli, ale také jsme často museli zapojovat svoji fantazii, museli jsme se učit dohodnout na kompromisu, na lanových překážkách podat pomocnou ruku nebo v setmělém lese překonat sami sebe. 

Jak se nám vše dařilo, můžete zhlédnout zde.

VÝLET NA PLANETU YÓ

VÝLET NA PLANETU YÓV minulém školním roce se kytarové trio Terka Balonová, Jožka Švehlík a Bořek Tupý zúčastnili soutěžě Sing a Song, ve které obsadili krásné druhé místo. Po tomto úspěchu jim byla nabídnuta možnost vystoupit v pořadu České televize Planeta Yó. Příležitost zazpívat si před televizními kamerami byla samozřejmě velmi lákavá...  Více

ŠKOLNÍ ROK 2011/2012

ZÁVĚREČNÉ VIDEO DEVÁŤÁKŮ

Ke zhlédnutí zde

ROZLOUČENÍ S DEVÁŤÁKY

ROZLOUČENÍ S DEVÁŤÁKY

Poslední den školního roku proběhlo již tradiční rozloučení s žáky 9. třídy. Nejprve jsme je vyprovodili ze třídy při jejich posledním zvonění, poté prběhlo krátké vtipné vystoupení, během něhož nám všem deváťáci vtipně přiblížili svůj pohled na školu. Na závěr se s žáky rozloučil pan starosta v krásném prostředí Chaberského dvora. Všem našim teď už bývalým žákům přejeme hodně štěstí na cestě životem. A Vám ostatním krásné prázdniny.

Fotky zde

ZAHRADNÍ SLAVNOST 2012

ZAHRADNÍ SLAVNOST 2012V divadelní sál se proměnil prostor školní zahrady mezi družinovými domečky ve středu 13.6. Žáci naší školy si společně se svými učiteli připravili vystoupení pro rodiče, a my všichni jsme tak mohli prožít báječné odpoledne a podvečer plný básniček, písniček, tance, hrátek s divadlem, a také pohodového povídání. Příjemný kulturní zážitek byl doplněn i zážitkem kulinářským, protože jsme si díky organizátorům pochutnali na grilovaném prasátku, domácích koláčcích, toustech a dalších dobrotách. Velký dík patří všem dětem, učitelům i rodičům, kteří odpolední slavnost připravili, a také Medardovi, že nám dopřál hezké počasí. Fotky najdete zde
Další fotky ze ŠvP  zde

HRÁLI JSME DIVADLO AŽ V HORNÍCH MĚCHOLUPECH

HRÁLI JSME DIVADLO AŽ V HORNÍCH MĚCHOLUPECHDivadelní 4. B přijala pozvání zahrát na dětském dnu v Horních Měcholupech. A tak jsme vyrazili na zájezdové vystoupení. Díky veliké ochotě rodičů jsme se všichni i s autem plným rekvizit dopravili na hřiště při Základní škole Křimická. Hráli jsme naše autorské představení „ Kouzelná zahrada aneb jak Kazimil nakonec pohádky nezkazil“.
Na začátku jsme pochopili význam rčení „sliby, chyby“. Podium bylo velmi malé a byl problém se na něj vůbec naskládat. Proti nám se postavilo také počasí. Vítr funěl jak o závod a bral nám každé slovo od pusy neznámo kam.
Ale jako v pohádkách nakonec vše dobře dopadlo. Pan zvukař nám dal k dispozici mikrofony, které si vedlejší postavy bravurně zvládly předávat a hlavní postavy dokonce dostaly mikroporty. A tak si děti měly šanci zkusit něco docela nového a zvládly to na výbornou. Odvaha, s jakou začaly hrát s nazvučením, byla obdivuhodná. Jen paní učitelka Eva trpěla. Všechny písničky jsou nacvičené jako sbor a teď se najednou ozývala z reprobeden sóla těch, u kterých právě skončil mikrofon. A to zkrátka nemuseli být právě ti nejlepší zpěváci.
Nakonec si děti vyzvedly občerstvení. Z toho,  s jakou obrovskou chutí se do opečeného buřtu pustily je jasné, že většina maminek zaslouží pochvalu. Děti docela určitě tuto „dobrotu“ nedostávají doma příliš často.
A nakonec jako v bajce z toho všeho pro nás plyne poučení. Naše divadlo se hodí do uzavřeného sálu. Sál v Chaberském dvoře umíme „ ukřičet“ tak, aby bylo slyšet až dozadu a báječné písničky tam znějí jako příjemný dětský sbor.
Druhý den byly děti ke svému výkonu hodně kritické. Doufáme, že naše pochvala za zvládnutí úplně nové situace jejich pocit změnila.  Nakonec zkrátka možnosti reprezentovat naši školu mimo Dolní Chabry vůbec nelitujeme.
Herci a zpěváci ze 4.B a paní učitelky Lída a Eva Fotky zde

NOC S HROBAŘÍKY

NOC S HROBAŘÍKYPo roce se čtvrťáci naší školy rozhodli opakovaně prověřit, zda naše škola má nějakého svého ducha. A jak jinak tuto skutečnost prověřit, než strávit ve škole čas velmi netypický – celou noc.
Podvečerem, večerem i nocí nás provázeli Hrobaříci. Určitě se ptáte, kdo nebo co to je?  Vyloupli se pro nás z knížek spisovatelky Pavly Horákové, která nám o nich ochotně přijela vyprávět. Po besedě bylo mezi námi docela určitě dost těch, kteří by si knížky o partě dětí a jejich dobrodružstvích rádi přečetli. A protože děj první knížky se z velké části odehrává na hřbitově, parta dětí si říká Hrobaříci. Kdo má rád trochu napětí, detektivní zápletky a nebojí se sám na hřbitově, ten neudělá chybu, když si knížky také přečte.
Při večerní hře se ukázalo, že temná zákoutí školních chodeb mají evidentně nějaká tajemství, protože některým dětem se do nich při hledání částí obrázků moc nechtělo. A tak některá puzzle zůstala po skončení hry nedokončená a až ráno děti viděly, jak snadné bylo chybějící dílky najít. Jen se odvážit až dozadu chodby, kam už ani měsíční světlo nedopadá. Mezi námi bylo však mnoho odvážných, kteří puzzle měli kompletní.
Vytrvalost, s jakou si potom někteří špitali ve spacáku, byla pro dospěláky vyčerpávající, fakt se nám už chtělo spát. Ale to k takové akci asi patří a chybějící hodiny spánku jsme dohnali o víkendu.
Naše škola ducha má. Je to duch laskavý, ale i přísný a spravedlivý. My čtvrťáci jsme ho nedávno v noci viděli mihnout se setmělou chodbou kolem sborovny. Nevěříte? Vaše chyba.
4.A  a 4.B dne 17.5.2012
Fotky zde

Projekt ,,Kůň - přítel člověka"

V rámci květnových projektových dnů třída 2.B vyjela na překrásný výlet zprostředkovaný cestovní

V rámci květnových projektů třídy 2.B a 3.A vyjely na překrásný výlet do Benic zprostředkovaný cestovní kanceláří CK2 . 

Děti si prohlédly malebný barokní statek a hřebčín s chovem starokladrubských běloušů, všechny se projely na koni a užily si minifarmu s drobným zvířectvem. Po celou dobu výletu se o ně profesionálně starala krásná a stále usměvavá delegátka, která měla zásobu zábavy a her pro děti do autobusu. Děti získaly poznatky o koních.  

cestovní kancelář CK2

PROJEKT KRÁSY VODÁCTVÍ

FOTKY ZDE

PREZENTACE PROJEKTŮ 2012

PREZENTACE PROJEKTŮ 2012Ve čtvrtek 17.5. jsme se mohli seznámit s průběhem a výsledky projektů, jejichž účastníci se rozhodli seznámit ostatní žáky školy s tím, jak projektové tři dny prožili. Nejdříve vystoupili s tanečkem broučků žáci 1.A a sklidili hned na úvod velký potlesk. Pak jsme se dozvěděli, co zajímavého a kde zjistili o Německu, Polsku a Rakousku účastníci projektu Naši sousedé. Všechny zaujal a pobavil především přednes polské básně v originále v podání Vojty Moravy. S historií, tradicemi a vlivem Keltů na dnešní dobu nás seznámil zajímavý film, kterým se prezentoval projekt Keltové - odkaz minulosti. Mohli jsme si také prohlédnout ozdobné prvky a originální keltské kříže, které si žáci sami vyrobili. A všechny poznatky nakonec shrnuli do pracovních listů, které jim zůstanou na památku. Projekt Krásy vodáctví si pro ostatní připravil fotoseriál, který vtipně komentoval vedoucí projektu Jakub Linhart. Díky němu víme, že na vodu se berou jen nezbytné věci, protože do raftu se toho moc nevejde, že věrnými průvodci na jejich cestách jim byly kachny, Luboš Seif se stal rekordmanem v hodu žabiček a přestože se pár lidí vykoupalo nedobrovolně, na břeh nakonec vystoupili všichni.
Po krátké přestávce následovalo divadelní představení, které nás provedlo historií divadla od antiky až po současnost.
Viděli jsme ukázku antického divadla, poslechlli jsme si kramářskou píseň, nahlédli jsme do zkoušky Romea a Julie vedené samotným Williamem Shakespearem a nakonec jsme byli svědky pátrání po ztracených penězích Lakomce.
Všem se dopoledne v tělocvičně líbilo a nám už nezbývá než se těšit, co si pro nás připraví PROJEKTY 2013. Fotky najdete zde.

EXPEDICE KARAKORAM 2012

Více

COME AND SHOW TO NEKONČÍ

16.05. 2012
COME AND SHOW TO NEKONČÍPo svém pěveckém úspěchu v soutěži Come and Show se Terka Balonová, Bořek Tupý a Pepa Švehlík z 5.A rozhodli zapojit do další soutěže v angličtině s názvem Sing a Song, kterou pořádala agentura Wattsenglish. A i zde bodovali! Umístili se na druhém místě z celkového počtu 86 videí. Terko, Bořku, Pepo, gratulujeme a držíme palce při dalších pěveckých počinech! Přesvědčte se na vlastní uši

AKTUALITY

ZAHRADNÍ SLAVNOST 2024

Ve středu 19. června se na zahradě naší základní školy konala již tradiční Zahradní slavnost, na kterou jsme pozvali ...

Úřední dny a hodiny v době letních prázdnin

Úřední dny a hodiny kanceláře školy jsou v době letních prázdnin stanoveny takto: 1. - 4. 7. 2024...

ZAHRADNÍ SLAVNOST - PROGRAM

clanek

Vyhlášení výsledků voleb členů do školské rady při Základní škole Praha–Dolní Chabry

Výsledky voleb pro funkční období od 10. 6. 2024 do 9. 6. 2027.Za pedagogické pracovníky

Úplata ve školní družině od 1. 9. 2024

Od 1. 9. 2024 stanovil zřizovatel školy úplatu za školní družinu ve výši 500 Kč měsíčně.Úhrada ve...

Kandidáti a způsob volby do školské rady

Na záložce školské rady https://www.zschabry.cz/stranka-sko...

Kapacita budoucího 6. ročníku ve školním roce 2024/2025

Základní škola Praha-Dolní Chabry má naplněnou kapacitu budoucího 6. ročníku, přijímáme tedy žádosti o přestup pouze od ...
Prohlášení o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací ve formátu pdf se otevře v novém okně.

Created by © 2011 - 2024 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy